
MONSTONE.hu

TANÚHEGYEK
A Tapolcai-medencét uraló magányos kúpok, csonkakúpok az ország egyik legszebb táját alkotják , de nemcsak szépségük lenyűgöző, hanem történetük is. A pliocén korszakra ( 5,4-2,4 millió évvel ezelőtt) a Pannon-beltenger vize már teljesen kiédesedett, fokozatosan feltöltődött, majd kiszáradt, vastag üledéket hagyva maga után. Ebben az időszakban tört fel a bazaltvulkánok zöme a Balatonfelvidéken, a déli Bakonyban, a Kisalföld déli részén és a Stájer-medencében is, működésük kb. 2,5 millió évvel ezelőttig tartott. A kitöréssorozat folytatása volt a kb. 12 millió éve indult burgenlandi bazaltvulkanizmusnak, majd néhány millió év szünet következett.
A magmának nagy víztartalmú rétegeken kellett áttörnie, emiatt az első kitörések igen hevesek voltak, a vulkáni törmelékszórás tufával borította a pannon üledékeket, erre ömlött később kürtőkön vagy hasadékokon keresztül a láva. A rákövetkező időszak, a pleisztocén ( 2,4 millió-10 000 éve, a jégkorszakok kora) klimatikus viszonyai gyakorlatilag teljes vastagságban lepusztították a pannon üledékeket, egyedül a kemény bazalttal fedett részek maradtak meg, így idővel kiemelkedtek környezetükből. Bár a tanúhegy elnevezés csak annyit jelent, hogy őrzik az eredeti pliocén kori felszínt, a bazaltvulkánok „tanúskodása” ennél sokrétűbb. A bazaltban található zárványok ( a magma által magával ragadott kőzetdarabok) a korábbi korok kőzeteiből állnak, megtalálható közöttük a permi vörös homokkőtől kezdve a miocén üledékekig minden, így segítve a mélyebben fekvő rétegek megismerését. Jóval mélyebbről ( kb. 50 km) származnak a híres olivinbombák, melyek a földköpeny felső részéről hordoznak információt. És némiképp idetartoznak a vulkáni utóműködés ( gejzírek, hőforrások) következtében átkovásodott, így az erózióval szemben ellenállóbbá vált kövek is: ennek legjellemzőbb példái a Káli-medencét övező kőtengerek és a tihanyi gejziritek.
Az egykori bányák szintjén egy tanösvény vezet körbe a hegyen, így táblák ( jobban is karbantarthatnák őket) is felhívják a figyelmet a geológiai és természeti érdekességekre, a kilátás pedig gyönyörű minden irányban. Minket csak a tomaji bányaudvarba ( praktikus okokból) telepített feketefenyves zavart, takarja a rálátást a sziklafalra és főleg nyáron olyan érzetet kelt, mintha minden pillanatban lángra lobbanhatna, mintha egy nagy adag száraz gyújtóson sétálnánk. De egyébként máshol nagyon szimpatikusan a természetre bízták az ember romboló tevékenységének helyrehozatalát, ennek eredménye már ma is észrevehető, idővel pedig újabb kőzsákok alakulhatnak ki a peremeken.
Aki nem akarja az egész hegyet megmászni, a Kisfaludy-háznál lévő ( fizetős) parkolót veheti igénybe, itt van a tanösvény kiindulópontja, és innen közelíthetők meg a hegytetőre vezető turistautak is.
Szintén a bazaltbányászatnak esett áldozatul a legészakibb tanúhegy, a Celldömölk melletti Ság-hegy, de helyén most Tájvédelmi Körzet van, tanösvény mutatja be a hely történetét, állat-, és növényvilágát. A hegy feltárása igen látványosra sikerült, a teraszos, szanaszétágazó bányában valóban egy vulkán belsejében érezhetjük magunkat. A vulkán négy különböző működési fázisában más-más kitörési terméket produkált, különleges formákat alkotva ezek változatossága adja a hely fő vonzerejét. Legérdekesebb a mintegy 50 m magas kürtőkitöltés, benne az utolsó lávaömlés oszloposan megszilárdult bazaltjával. De barangolás közben a korábbi kitörések jellegzetes termékeit is felfedezhetjük, helyenként a megszilárdult kőzet szemléletesen mutatja a láva folyását, a fröccskúpoknál elképzelhetjük az egykori lávaszökőkutak működését, és további, kisebb kürtőket is felfedezhetünk.
Megközelíteni Alsóság felől lehet, parkolni a fenti vendéglőnél érdemes. Innen rövid kapaszkodó után három felé ágazik az út, végeredményben mindegyik a volt bányába vezet, csak a baloldali nagyságrendekkel hosszabb.
Mi a következő útvonalat jártuk be: A kocsit a Sárcsi-kútnál kialakított pihenőhelynél hagytuk, a sárga jelzésen elsétáltunk a Bújó-likhoz, majd a néhány száz méterrel visszafelé a belső területekre vezető műúton folytattuk. Útközben az árokszéleken a mészkőben jól preparálódott nummuliteszek láthatók, egy frissen nyitott feltárásban pedig rengeteg vastaghéjú kagyló maradványát találtuk. A „C” nyiladékon jutottunk el a Nyír-tónál kezdődő bazaltkarszthoz ( a Bakony déli részének turistatérképe hibásan „B”-nyiladéknak nevezi a „C”-t), innentől már az út szélén látszódnak a vízzel telt töbrök, de érdemes mélyebbre sétálni az erdőben, és megkeresni a Torma-réttől délre az impozáns méretű víznyelőt is. Ellenkező irányban pedig az Öreg-köves barlang közeli töbörsorokat lehet megtekinteni, magát a víznyelőbarlangot viszont elég nehéz megközelíteni. Visszafelé bármelyik nyiladékot lehet választani, a tájékozódás könnyű, mivel minden kereszteződésnél kis faoszlop jelzi a két nyiladék nevét. Mi elsétáltunk a Lugos-tetőig, innen jó időben szép a kilátás a Kab-hegyre és az Atibor-hegy felé is.
A félsziget összes természeti látványosságát felfűzi a 18 km hosszú Lóczy tanösvény, és ezzel az ország egyik legszebb és érdekességekben leggazdagabb területét mutatja be.
Ne korlátozzák a kirándulást csak a falu közeli közismert látnivalókra, a félsziget kevésbé látogatott délnyugati oldala is csodás élményeket nyújt. A Nyereg-hegy, Csúcs-hegy és az Apáti-hegy bármelyikéről csodálatos panoráma tárul elénk a Balaton talán egyetlen érintetlen részéről, a Bozsai öbölről, illetve a Külső-tóról. A tanösvény indítótáblája egyébként az Apáti templomromnál van ( közvetlenül a sajkodi leágazónál egy földútra kell behajtani), innen a P+ jelet kell követni.
De Szentbékkálla egy másik geológiai érdekességet is rejt. A templom mögötti kőfejtő egy vulkáni törmelékszórás üledékeit tárja fel. Az ilyen nagyerejű robbanás során kialakult magas hőmérsékletű törmelékárat a vulkanológusok piroklasztárnak nevezik, hőmérséklete akár 1000-2000 fok is lehet, sebessége elérheti a 200 km/órát. A rendkívül heves kitörés során a feltörő magma kőzettöredékeket szakított ki az útjába akadó kőzetekből, a kőfejtő falában ezek egyvelegét láthatjuk. A kőzetzárványok közül legérdekesebbek a kicsi zöld kristályokból álló, messze földön híres olivinbombák, melyek anyaga 20-50 km-es mélységből származik, és a földköpeny felső részének összetételéről szolgál információkkal. Ezen kívül láthatunk fekete, 50-100 km-es mélységből származó bazalttöredékeket, és tulajdonképpen a Balaton-felvidék összes felépítő kőzete képviselteti itt magát, permi vörös homokkő, és a későbbi korok mészkő, dolomit, márga anyaga. A kőfejtő udvarán nagyon jó információs táblák írják le az egykori vulkán történetét, a hely megközelítése is egyszerű, táblák mutatják az ide vezető utat.